Opálené dřevo a rustikální vzhled povrchů

Opálené dřevo je produkt, který lidé používají již stovky až tisíce let. Nevíme úplně přesně, jestli tuto techniku ​​objevili náhodou nebo se o ni pokoušeli cíleně. Pravděpodobně se ve světě vyskytlo nespočet případů obou těchto teorií. V dnešním článku se podíváme na to, co je to vlastně to opálené dřevo, proč se tato technika využívá i dnes, ale také jaké má takové dřevo vlastnosti.

Opálené dřevo

Opalování dřeva je v podstatě vystavení povrchu dřeva plameni za účelem změny jeho fyzikálních vlastností a vzhledu. Před tisíci lety mělo opalování dřeva zcela jiný význam než dnes. Lovci, kteří neznali kovy, využívali tuto techniku ​​ke zpevnění hrotů svých šípů a oštěpů. Po celém světě můžeme ještě dnes najít stavby, které mají základy vyrobené z dřevěných kůlů či trámů. Právě opalování těchto kůlů zabraňovalo jejich hnilobě na místech a v dobách, kde není nebo nebyla dostupná izolace či kvalitní nátěr chránící dřevo před vlhkostí a škůdci. 

Jak se opaluje dřevo?

V dnešní době se opalování dřeva provádí pomocí speciálních plynových hořáků pro dosažení opotřebovaného a rustikálního vzhledu. Opalování se často  kombinuje s kartáčováním dřeva . Kartáčování dřeva zvýrazní jeho kresbu a vytvoří drobné „ranky“, které se následně při opalování doslova vybarví.  Kombinací těchto dvou technik lze získat skutečně originální rustikální vzhled, který je navíc trvanlivý.

Je vypalování do dřeva podobné?

Lidé si často pletou opalování a vypalování do dřeva. Vypalování do dřeva se provádí například pomocí ostrého kovového hrotu.  Opalování dřeva je plošná a často nepravidelná úprava vzhledu a odolnosti dřeva. Vypalování se naopak používá jako alternativa k vyřezávání a frézování různých nápisů, ornamentů či jiných ozdob.

Další úprava opáleného dřeva

Opalování dřeva má také jednu další důležitou vlastnost. Pomáhá dřevo zakonzervovat, takže vydrží mnohem déle i bez nějaké další úpravy, jako je například moření či lakování.  Při opalování se povrch dřeva zatáhne a ztvrdne, čímž vytvoří jakousi ochrannou vrstvu.  Dřevo je chráněno před vlhkostí, různými dřevokaznými houbami, ale také před hmyzem. V exteriéru však doporučujeme pravidelně ošetřit i opalované dřevo.

Použití opáleného dřeva

V dnešní době má opalování dřeva zejména dekorativní účel.  Opalování se používá na  terasová prkna ,  tatranský profil , ale například i na  plotové laťky . Opalovat se mohou v podstatě všechny  druhy dřeva .