Pokud jste se rozhodli pro vinylovou podlahu do interiéru, kromě výběru designu je před vámi také porovnání dalších parametrů. V následujícím článku vám proto prozradíme, do kterých místností je vinylová podlaha nejvhodnější, jaké mají její jednotlivé typy vlastnosti.
Výhody vinylové podlahy
Vinylové podlahy se vyrábějí z polyvinylchloridu, který dobře odolává vodě. Kromě toho je pružný a měkký, takže se po něm chodí velmi příjemně. Při každodenním používání oceníte také jeho snadné čištění a fakt, že se na něm nezachytává prach. Na výběr máte z mnoha dekorů, které na pohled těžko rozeznáte od dřeva, kamene či jiných přírodních materiálů.
Typy vinylových podlah
Na trhu naleznete dva typy vinylových podlah:
Lepené vinylové podlahy – tento typ se vyrábí v tloušťce 2 – 3 mm. Nevýhodou může být potřeba odborného pokládání. Povrch musí být před pokládáním dokonale rovný. Každá nerovnost by byla následně viditelná na podlaze. Pokládání je však velmi rychlé. Již do 3 hodin od položení bude lepidlo zaschlé a vy můžete podlahu používat. Výměna poškozeného kusu je jednoduchá. Bez problémů ji zvládne i laik.
Plovoucí vinylové podlahy – tento typ je o něco dražší než předchozí. Jeho výhodami jsou jednoduché pokládání, odolnost a stabilita. Plovoucí vinylová podlaha se skládá z nosné desky a tvrzeného PVC a má tloušťku až do 10 mm.
Podle čeho vybírat
Kromě designu je třeba při koupi zkontrolovat následující parametry:
Tloušťka nášlapné vrstvy
Tloušťka nášlapné vrstvy je údaj o síle jedné z vrchních vrstev podlahy. Úkolem této vrstvy je absorbovat tlak a ochránit dekor. Tloušťka nášlapné vrstvy podlahy, která je vhodná do domácností, je od 0,25 do 0,35 mm.
Zátěžová třída
Tento údaj informuje o vhodnosti podlahy podle konkrétního použití. Do domácnosti jsou vhodné podlahy označené 21, 22 a 23. Vysvětlení je následující:
21 — vhodné do prostor s mírnou zátěží,
22 — pro běžnou zátěž (obývací pokoj, dětský pokoj),
23 — pro vysokou zátěž (kuchyně).
Jakou vinylovou podlahu vybrat pro podlahové topení
Lepené a plovoucí vinylové podlahy se odlišují také vodivostí tepla. Máte-li podlahové topení, měli byste si vybrat lepenou podlahu. Její tepelný odpor je jen 0,02 m2K/W. Tento údaj posouvá lepené vinylové podlahy na druhou příčku ve vhodnosti k použití spolu s podlahovým topením hned za keramickou dlažbu. Vhodnost použití pro podlahové topení by měla být také označena výrobcem.
Vyšší tepelný odpor má plovoucí vinylová podlaha. Je to kvůli její větší tloušťce. Tento typ se proto na podlahové topení nedoporučuje.
Do jaké místnosti?
Vinylové podlahy se doporučují pro využití v každé místnosti kromě chodby, kde by byly vystaveny nadměrné zátěži. Do vlhkého prostředí, jaké je například v koupelně, vybírejte voděodolné typy. Do obytných místností je vinylová podlaha vhodná zejména vzhledem k její měkkosti. Poskytne vám pohodlné chození i sezení na zemi.