Nová aplikace předpovídá aktivitu klíšťat i riziko nákazy lymeskou borreliózou

Aplikaci Klíšťapka vyvinuli vědci z Fakulty lesnické a dřevařské a Provozně ekonomické ČZU ve spolupráci s Lesy ČR, Státním zdravotním ústavem, Přírodovědeckou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci, Českou lesnickou společností a Výzkumným ústavem lesního hospodářství a myslivosti. Mobilní aplikaci si mohou uživatelé stáhnout na Google play, má ale i webovou verzi.

Lymeská borrelióza je bakteriální onemocnění, které se léčí antibiotiky. Mezi typické projevy patří utvoření červené skvrny s bílím středem v místě, kde došlo k přisátí klíštěte. Tento projev má ale asi jen polovina pacientů. V druhé fázi může nemoc postihnout klouby, centrální nervový systém a někdy i srdce. Proti borrelióze na rozdíl od encefalitidy neexistuje očkování.

Odborníci dlouhodobě upozorňují na to, že výskyt nemocí přenášených klíšťaty je v Česku ve srovnání se zeměmi EU vysoký. V roce 2020, kdy mělo Česko v přepočtu na 100.000 obyvatel zhruba osm případů klíšťové encefalitidy, šlo o nejvyšší počet v EU. Na celém území unie tvořili nakažení Češi přes pětinu všech nahlášených případů.