Za poslední čtyři roky se podle prezidenta ČSK Romana Šmuclera podařilo nově registrovat velké množství pacientů. Podle prezentovaných dat podíl registrovaných vzrostl o 18 procent. „Zajistili jsme za poslední dva roky zubaře 2,2 milionu lidem,“ řekl Šmucler s tím, že jde o lidi, kteří zubaře změnili, nově se k němu přihlásili nebo změnili pojišťovnu. Na preventivní prohlídku jde každý rok jen zhruba polovina registrovaných, ostatní řeší jen akutní obtíže.
Zubních lékařů je podle něj 6800 a zhruba 1000 nemá smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Z jejich peněz se platí hlavně preventivní prohlídky, na další zákroky si lidé obvykle připlácejí. Podle Šmuclera dostane lékař za prevenci zhruba 800 korun. „Pokud by prohlídka stála 1600 korun, tak si nedovedu představit, že by to někdo z lékařů na pojišťovnu nedělal,“ dodal Šmucler.
Kolik lidé za další výkony nad rámec pojištění zaplatí, například za bílou zubní plombu, zubní implantát nebo můstek, regulováno není. Podle Šmuclera ministerstvo zdravotnictví nepovolilo vznik doporučeného ceníku jako například v Rakousku. Doporučuje proto ceny srovnávat aspoň na internetu. „Pokud někdo už vysokou cenu zaplatí, tak je to ale jeho rozhodnutí,“ řekl. Průměrně připadá na každého pacienta 1,3 návštěvy zubního lékaře za rok.
Řešením je podle Šmuclera přidat na stomatologii peníze a dovolit lidem si doplatit na lepší péči, kterou si dnes platí celou. V evropském srovnání dávají země na zubní péči asi 5,1 procenta z peněz na zdravotnictví.
V Česku byl podíl v roce 2000 asi 6,3 procenta z veřejného zdravotního pojištění, loni 3,6 procenta. Pro rok 2024 je podle Šmuclera navrhované navýšení o 1,5 procenta. Náklady z veřejných zdrojů tvoří v průměru zhruba třetinu, většinu pak tvoří přímé platby pacientů.