Moderní konstrukční prvky za dřeva

KVH hranoly patří oblíbené konstrukční produkty ze dřeva, které se používají pro různé zahradní stavby, zábradlí či výrobu dřevěného nábytku. I pozornému oku někdy dokáže uniknout, jak jsou tyto hranoly vlastně vyrobeny. Co všechno byste o nich měli vědět a kde byste se měli vyvarovat jejich použití?

Použití KVH hranolů

Zkratka KVH je odvozena od německého slova Konstruktionsvollholz , které můžeme volně přeložit jako konstrukční stavební dřevo. Jedná se o hranoly, které se běžně vyrábějí i do délky více než 10 metrů. Takové délky se dosahují spojováním více kratších hranolů takzvaným cinkovým, respektive hřebenovým spojem. Při použití nátěru byste na hranolech tento spoj jen těžko hledali a nerozeznáte je od masivních dřevěných hranolů vyrobených z jednoho kusu kulatiny. Ty jsou sice levnější, ale před použitím je třeba je vysušit a ohoblovat. KVH hranoly mají krásný hladký povrch (pokud si vyberete opracovanou verzi) a v mnoha případech dokonce i sražené hrany. KVH hranoly se nepoužívají jen na menší zahradní stavby, ale také jako plnohodnotný stavební prvek při zakládání dřevostaveb.

Vertikální nosné prvky

KVH hranoly jsou ideální pro použití na vertikální nosné prvky, jako jsou například nosné sloupy altánu či přístřešku. Výborně se hodí i na zakládání sloupů zábradlí či plotu . Z KVH hranolů větších délek (například 5metrových) si lidé doma pomocí zkracování vyrobí potřebné stavební prvky (například šikmý hranol sloužící ke zpevnění nosného vertikálního sloupu a horizontálního hranolu – střešního krovu).

Horizontální použití KVH hranolů

KVH hranoly se však nehodí na horizontální či šikmé konstrukční prvky ve velkých délkách, jako je například šikmá střecha se spádem do jedné strany k přestřešení dvou aut o šířce například 6 či více metrů. Při zvýšeném tlaku na spoj hranolu z vrchu (například po napadení bohaté sněhové pokrývky), by mohl tento spoj povolit. Místo KVH hranolů použijte na horizontální prvky pevné BSH hranoly, které se vyrábějí lepením více hranolů dohromady pro dosažení větší tloušťky a pevnosti.

Výhody KVH hranolů

Mezi nesporné výhody KVH hranolů patří jejich pevnost, nižší cena a skladová dostupnost v téměř každých stavebninách. Hranoly jsou vysušené, díky čemuž jsou vhodné k okamžitému použití a nemusíte se obávat toho, že by se nějakým způsobem dále kroutili. KVH hranoly lze dále impregnovat a natírat všemi známými druhy olejů, laků, gelů a lazur , díky čemuž si můžete sami zvolit jejich finální vzhled a barvu dokonale sladit s ostatními dřevěnými prvky na vaší terase či v zahradě.