Jak pěstovat bylinky v kuchyni

Zima se nezadržitelně blíží as ní i čas, kdy si už nebudete moci donést čerstvou zeleninu či bylinky přímo do zahrádky. Aby vám jejich vůně a chuť během chladného období roku nechyběla, poradíme vám, jak bylinky pěstovat v kuchyni.

Co budete potřebovat

K pěstování bylinek v interiéru budete potřebovat vhodné nádoby, substrát a semínka. Květiny můžete postavit na parapetu kuchyňského okna nebo na poličku s dostatkem slunečního světla. Nevybírejte místo, kde ho rostliny budou mít málo, aby vám substrát v květináčích nezačal plísnět. K ochraně před plísní bude zapotřebí i pravidelné větrání.

Které bylinky pěstovat v kuchyni

Pokud se neumíte rozhodnout, kde začít, prohlédněte si následující tipy na bylinky, jejichž pěstování zvládne i začátečník.

Řeřicha

Asi nejméně náročnou bylinkou, ze které úrody si budete moci dopřát již během několika dní, je řeřicha. Tato rostlinka dodá vašemu tělu množství vitamínu C. Bez problémů ji vypěstujete v květináči se substrátem. Semínka zasejte do půdy a zasypte jemnou vrstvou zeminy. Do dostatečné výšky na sklizeň naroste řeřicha již za 5 – 7 dní. Pochutnáte si na ní na chlebu s máslem nebo si ji můžete přidat do salátu.

Bazalka

Vůně bazalky v zeleninovém salátu či masovém pokrmu je nenapodobitelná. Stačí několik lístků a vaše jídlo získá zcela novou chuť. Bazalka navíc pomáhá při nechutenství a je přírodním antihistaminikem. Pokud si bazalku koupíte v supermarketu, nepočítejte s tím, že vám dlouho vydrží. Pro pěstování v domácnosti je lepší zakoupit si ji v zahrádkářství nebo vypěstovat ze semínka. V interiéru se jí bude dobře dařit na slunném místě. Důležitá je pravidelná zálivka.

Rozmarýn

Nádherná vůně rozmarýnu osvěží vzduch v každé kuchyni. Rozmarýn můžete přidávat do masných pokrmů, polévek a pečených brambor, kterým dodá svoji charakteristickou chuť. V domácím prostředí je vhodné jej pěstovat na parapetu. Se zálivkou buďte opatrní – rozmarýn nemá rád přelévání. Zalévat ho bude stačit jednou za několik dní.

Tymián

Pro všechny milovníky aromatických bylinek je zde také tymián, který se hodí k masovým i zeleninovým pokrmům. Nevelké množství můžete přidat do pomazánek a marinád. Tymián si můžete koupit už jako vypěstované sazeničky nebo si jej vypěstujete ze semínek. Semínko postačí přitlačit hlouběji do substrátu. Tymián má v oblibě sušší půdu chudší na živiny. Není proto třeba jej přihnojovat.

Máta

Čerstvé mátové lístky oceníte v domácích nealkoholických nápojích a ovocných koktejlech. Můžete je však přidávat také do masných a zeleninových pokrmů. Tato bylinka má ráda polostín a dostatek vlhka. Vysazení máty ze semínek se nemusí vždy povést. Proto vám doporučujeme zakoupit si raději její sazeničky. Sazenice si můžete vypěstovat také doma z řízků rostliny. Pro mátu je vhodný hlinito-písčitý substrát a stanoviště, kde nebude vystavena průvanu.